ג'ובס פלייס

בעולם הגלובלי עובדים זרים הם תופעה סוציולוגית ויש לה השלכות חברתיות כלכליות ותרבותיות, התופעה נפוצה בכל העולם המודרני כולל בישראל, מרבית המדינות במערב מספקות רישיונות שהייה זמניים למספר מוגבל של מהגרי עבודה בהתאם לצרכיהן אך ישנם מהגרי עבודה רבים לא חוקיים, מסתננים ללא אישורים.

עובדים זרים בארץ

ישנם שני סוגים של עובדים זרים: עובדים זרים במקצועות נדרשים כגון סיעוד, חקלאות ובניין והסוג השני עובדים מומחים, אלו עובדים שיש להם מומחיות מסוימת וידע שאין לעובדים בארץ כגון טכנאים המגיעים לתקופות קצרות כדי ללמד על מכשירים, רופאים מומחים, שפים אותנטיים, בכירים בחברות בינלאומיות ועוד.

לכל עובד זר מכל סוג שהוא יש להגיש בקשת אשרת כניסה לישראל ורישיון עבודה ממשרד הפנים, לכל סוג של רישיון יש דרישות שונות ומסמכים ייחודים בהתאם לדרישת משרד הפנים, ומותר להעסיקם רק בתחום הספציפי לגביו ניתן הרישיון ורק אותו מעסיק שקיבל את האישור.

העסקת עובדים זרים בענף הבנייה

ענף הבנייה סובל בשנים האחרונות מחוסר בידיים עובדות הפתרון הוא גיוס עובדים זרים ממולדביה, בולגריה, רומניה, מסין מהשטחים ועוד,

הליך גיוס עובדים לבנייה מוסדר בחוק משנת 2011 במסגרת הסכמים שנחתמו בין ישראל למדינות המוצא, קיימים מנגנוני גיוס מוסדרים עם פיקוח , האישורים ניתנים לחברות כוח אדם מורשות והם אשר מעסיקות בפועל עובדים מקצועיים בתחום הבנייה ומספקים את שירותיהם לקבלנים. 

העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד

ביטוח לאומי או אגף ההיתרים בסיעוד של רשות האוכלוסין וההגירה נותנים היתרים להעסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד בהתאם לתנאי זכאות שנקבעו,

תנאי הזכאות: תושב או תושבת ישראל מעל גיל פרישה, האדם המבקש זקוק לעזרה בביצוע פעולות יום יומיות, ביטוח לאומי ערך מבחני תלות והתוצאות מועברות לרשות האוכלוסין וההגירה אשר מאשרות את רישיון העבודה של העובד זר ונותנות אשרת כניסה לישראל, מבוגרים אשר לא עברו את מבחן התלות או שהכנסתם גבוהה וביטוח לאומי לא אישר להם גמלת סיעוד אמורים לפנות ישירות לרשות האוכלוסין וההגירה להגיש בקשה, הליך זה כרוך בתשלום אגרה.

איך מאתרים עובדים זרים?

עובדים זרים ניתן לאתר באמצעות  לשכות פרטיות בעלות רישיון והיתר מרשות האוכלוסין וההגירה להבאה לתיווך ולטיפול בעובדים זרים או באמצעות חברות סיעוד,  ניתן גם לאתר עובדים זרים באופן עצמאי.

עובדים זרים זכאים לכל התנאים החוקיים בארץ כולל זכויות סוציאליות, השכר הוא משכר מינימום במשק, הם זכאיים לדמי הבראה , חופשות, ימי מחלה, פנסיה ופיצויי פיטורין וביטוח רפואי, יש לספק לעובד תנאי מחיה הוגנים ומספקים כמו אוכל, פרטיות ומקום לינה.

עוד אתרים שיעניינו אותך:

בפנטן – לשמור על עור תינוקך – משחה למניעה ולטיפול בתפרחת חיתולים

תחום: מקומות עבודה