ג'ובס פלייס

בין אם אתם עצמאיים או שכירים, כדאי שתכירו את הזכויות שלכם ותדעו שישנם כמה מצבים בהם תהיו זכאים להטבות מס.

קורה לא פעם שאתם שומעים חבר, שכן או בן משפחה שמספרים בהתלהבות ש"סוף סוף שילמו לי במקום שאני אשלם". הכוונה היא שהם קיבלו החזרי מס ממס הכנסה, החזרים שיכולים להגיע גם לאלפי שקלים. אין למקבלים שום פרוטקציה וזה לא קורה כי הם מכירים מקרוב את פקיד מס ההכנסה. ההחזרים שהם מקבלים נובעים בסך הכל מהמידע המצוי בידיהם ומצוי בהרחבה בידי יועץ מס, ויהיה גם בידיכם לאחר קריאת כתבה זו.

ישנם 5 מצבים שיכולים להקנות הטבות והחזרי מס וביניהם: מצב רפואי, מצב אישי, הורות, מצב תעסוקתי, עולה חדש ומקום מגורים.

הטבות מס מסיבות רפואיות: קיימות מספר קטגוריות בגינן זכאים לקבל הטבת מס ואפילו פטור. עיוור או נכה שנקבעו לו לפחות 90 אחוזי נכות, גם אם נקבעו לתקופה זמנית, ההטבה ניתנת על התקופה הזמנית. ילד לקוי למידה, ילד בין שהוא קטין ובין שהוא בגיר המשתייך ליחידה משפחתית והוא לקוי יכולת כלשהי, תשלום עבור קרוב משפחה השוהה במוסד טיפולי ואפילו התרחשות אירוע רפואי קשה.

הטבות בגין מצב אישי: הטבות במס בהתאם למצב אישי ניתנות למשל לפי מגדר (אישה זכאית לנקודות זיכוי נוספות), כמו כן ניתנות הטבות במקרה של בן זוג לא עובד, זיכוי לבוגרי תוארי ראשון, שני ושלישי, לסטודנטים שסיימו לימודי מקצוע, לבעלי תואר ברפואת שיניים או רפואה בכל תחום אחר ועוד.

הטבות מס

הטבות מס בגין הורות: ההטבות המס ששייכות לתחום ההורות הן מהטבות המס שפחות ידועות. ההטבה המוכרת ביותר בתחום זה היא ההטבה להורה עבור היותו הורה לילד עד גיל 18 וזאת בנוסף לשאר הטבות המס הקשורות בהורות. ניתן לקבל הטבות מס בגין ילד שאובחן כנכה, עיוור, בעל מוגבלות פיזית מוכרת, ילדים לקויי למידה ועוד. הטבת מס במקרה של הורות יחידנית, הורה גרוש או פרוד.

הטבות מס בגין מצב תעסוקתי: גם בגין מצב תעסוקתי ניתן לקבל הטבות. ההטבות הניתנות בהקשר תעסוקתי ניתנו לאנשים בתקופת אבטלה ממושכת או אבטלה זמנית הנובעת מתקופת ביניים בין עבודות. כמו כן, הטבות במס במקרה של פיטורין וגם עם היציאה לפנסיה.

הטבות במס לתושב חוזר ותיק בלבד ולעולה חדש: עולה חדש זכאי להטבת מס במשך 42 חודשים מיום שעלה ארצה. תושב חוזר ותיק בלבד, כלומר זה ששהה לפחות 6 שנים מחוץ לגבולות המדינה וחזר ארצה בין  16.05.2010 ל- 30.09.2012. תושב חוזר ותיק זכאי כמו עולה חדש ל 42 חודשי הטבה מיום שחזר ארצה.

הטבות מס לפי מקום מגורים: אחד המצבים היותר רגישים וטעונים מבחינה פוליטית בפקודת המס של מס הכנסה זו ההטבה במס הכנסה שניתנת לתושבי יישובים מסוימים וביניהם יישובי פריפריה וגבולות בגולן, בנגב ובעוטף עזה.

תחום: חשבונאות וכספים, מקומות עבודה