ג'ובס פלייס

Rate this post

אם מחפשים עבודה שיש בה ערך מוסף ונשמה? משהו שיהיה בו סיפוק אישי, ותרגישו שאתם מסייעים בו לא רק למי שאתם עובדים איתו, אלא גם לעצמכם. יש לנו כמה דוגמאות למשרות כאלה, בתחום הסיעוד והחונכות.

עבודה בתחום הסיעוד נקשר אצלנו תודעתית כמעט תמיד לכל הנושא של ליווי וסיוע אישי לקשישים ומוגבלים. זה כמובן נכון, וזהו חלק משמעותי מאוד וחשוב מאוד בתחום זה, אבל יש בו גם משרות ועבודות אחרות, מעניינות מאוד ומספקות.

מי שמפנים עובדים לעבודה בחברת סיעוד, לא תמיד פורשים בפני המועמדים את מלוא האפשרויות שעומדות בפניהם. כדאי לכן להכיר כמה מהאופציות הפחות נפוצות.

חונכות אקדמית

מדובר בשרות של ליווי אישי שניתן לסטודנטים בעלי מגבלות נפשיות, שרוצים ללמוד באוניברסיטה או ללמוד על מנת להשלים השכלה אחרת. הסטודנטים האלה זכאים לסל החלמה או שיקום, שניתן להם על ידי הביטוח הלאומי, ובמסגרתו הם יכולים לקבל גם ליווי אקדמי.

הליווי ניתן לרוב על ידי סטודנטים לתואר ראשון שהם לקראת סיום הלימודים שלהם, או על ידי סטודנטים לתארים שני או שלישי. מי שרוצים להיות חונכים עוברים ראיונות אישיים שבודקים את מידת ההתאמה שלהם למשרה ואם הם מתקבלים, הם ממשיכים ועוברים השתלמויות שונות וליווי לאורך כל תקופת ההעסקה שלהם. מעניין מאוד – ומספק ביותר.

חונכות חברתית

כאן מדובר בליווי אישי של מי שסובלים מבעיות נפשיות או שונות, בכל הגילאים, ואינם מצליחים ליצור קשר עם אנשים, חיים בבדידות או בתוך דיכאון וחרדות. הרעיון הכללי הוא לסייע לאנשים אלה להשתקם ולהשתלב חזרה בחברה ולהפחית את התלות שלהם בפסיכולוגים או אפילו תרופות.

המלווים או ה"סומכים" מגיעים מכל שכבות האוכלוסייה ומכל הגילאים. הם לא חייבים לבוא עם רקע אישי מסוים, עם השכלה גבוהה או ניסיון בתחום, אלא עוברים מבדקי התאמה. עם השנים הם רוכשים ניסיון בתחום והופכים יותר ויותר מיומנים. משרות אלה גם הן דוגמא למשרות בתחום הסיעוד שיש בהן הרבה יותר ממה שנראה על פני השטח.

חונכות שיקומית

גם חונכות זו מיועדת למעשה לכל הגילאים ולעובדים מכל שכבות האוכלוסייה. הרעיון כאן הוא לסייע לבודדים – קשישים או ערירים – או גם מי שחיים במסגרת משפחתית אבל כזו שאינה תומכת, לנהל אורח חיים תקין ככל האפשר. הסיוע ניתן לפגועי נפש בעיקר והוא מותאים אישית לצרכיו של המטופל.

החונכות כוללת למעשה הקניית מיומנויות שעשויות להיראות לנו פשוטות: בישול בצורה עצמאית, אחזקת הבית, קניות וניהול תקציב אישי או משפחתי ודברים דומים. החונך או הסומך מסייע למטופל להתמודד עם קשיים בירוקרטיים, כגון קבלת סיוע בהתמודדות או תקשורת עם הביטוח הלאומי ועם מוסדות אחרים, והוא גם מסייע לו למצוא מקומות בילוי ועיסוק; מרכזים קהילתיים ומרכזי יום וכד'. ראינו כמה וכמה דוגמאות למשרות בתחום הסיעוד, שלא קשורות בכלל לטיפול אישי כמו זה שניתן על ידי אחיות או עובדי סיעוד "מוכרים". השתלבות בחלק גדול מתוכניות אלה פתוחה בפני כלל האוכלוסייה והיא מהווה הזדמנות נפלאה לעסוק בעבודה שדרושים בה חשיבה וגם רגש, והיא מספקת מאוד.

תחום: העבודה הנכונה בשבילי

Rate this post