ג'ובס פלייס

השחרור מהצבא תופס אותנו בדרך כלל לא מוכנים. למרות הצפייה הרבה ליום השחרור והתקוות הגדולות שאנחנו מפתחים לקראת החיים באזרחות, לרוב אנחנו מוצאים את עצמנו לאחר שהזדכנו על הציוד, הגענו הבייתה בלי המדים, ובלי הרבה מחשבות על מה קורה מחר, כשכל האפשרויות פרוסות לפנינו.

בשביל שנוכל להגשים את כל מה שחלמנו עליו בזמן שספרנו לקראת האזרחות, צריך להתחיל לחסוך כסף, בין אם זה לטובת טיול שאחרי צבא, לימודים או שכירת דירה.

איפה משתלם לעבוד אחרי הצבא?

האופציה הראשונה והמפורסמת מכולן היא למצוא עבודה מועדפת. עבודה מועדפת הינה עבודה שהביטוח הלאומי סיווג כעבודה שהעובדים בה לאחר הצבא זכאים למענק כספי בהנחה וסיימו את כמות השעות שיש לעבוד בשביל לעמוד בקריטריונים של עבודה מועדפת.

מהם הקריטריונים? עבודה באחד התחומים הבאים: תחנות דלק, אתרי בנייה, בתי מלון וצימרים, חקלאות, תעשייה וטיפול באנשים בעלי מוגבלויות, במשרה מלאה ולאורך 150 ימי עבודה בסך הכל בתקופה של עד שנתיים מהשחרור. גובה המענק הוא כ-9,000 ש"ח והוא מצטרף כמובן למשכורת שאתם זכאים אליה ממקום העבודה שלכם.

למה לעבוד בעבודה מועדפת?

עבודה הופכת להיות מועדפת מכיוון שהביטוח הלאומי החליט שאין בתחום מסוים שחשוב לכלכלה הישראלית מספיק עובדים, ובדרך כלל המשרות אינם משרדיות ודורשות עבודה פיזית מאומצות או עבודה בשעות לא קונבנציונאליות ובאזורים המרוחקים ממרכז הארץ במקרים מסויימים. למרות הקושי בעבודה מועדפת, ובדרך כלל המשרה שבה תעבדו לא בהכרח תסייע לניסיון התעסוקתי שלכם בהמשך הדרך, זאת יכולה להיות חוויה מדהימה במקרה ועברתם לצפון או לדרום הארץ בשביל העבודה, וגם אם נשארתם במקום מגוריכם, המשכורת שתוכלו לקבל בתוספת המענק יכולה להיות גבוהה מאוד יחסית לשאר המשרות במשק הישראלי.

אפשרויות לעבודה מועדפת:

עבודה מועדפת בחקלאות: עבודה בחממות, בחוות לגידול בעלי חיים, משתלות, יערות קק"ל וקיבוצים. בשונה מחלק מהאפשרויות האחרות, עבודה בחקלאות יכולה להכשיר אותכם לעבודה בתחום ולהוסיף לכם ידע טכני רלוונטי במקרה ואתם מתעניינים בתחום.

עבודה באילת: עבודה בבתי המלון באילת יכולה להיות אופציה מעולה לעבודה מועדפת. בנוסף לשכר היא כוללת בתוכה בדרך כלל גם מגורים מה שיסייע לכם לחסוך בקלות יתרה, העבודה מעניינת מאוד וכוללת גם אפשרויות קידום בבית המלון וחיי לילה מסעירים.

עבודה בקיבוץ: כמעט כל עבודה בקיבוץ נחשבת כעבודה מועדפת למעט עבודות פקידותיות, והעבודה בקיבוץ הינה חוויה של פעם בחיים, הטבע מסביב, השיתופיות והחיבור לאדמה ולמקום יכולה לתת לכם קצת אוויר ומחשבות לעתיד.

עבודה בתחנת דלק: האופצייה הפופולרית ביותר. 1 מכל 5 חיילים בחר בעבודה בתחנת הדלק כעבודה מועדפת. זוהי האפשרות לעבוד קרוב לבית, בעבודה לא פיזית במיוחד שיכולה לתגמל אתכם היטב.

לא משנה במה תבחרו, עבודה מועדפת היא הדרך האידיאלית לחסוך כסף לאחר השחרור מהצבא, ביחרו את המקום שהכי מתאים לכם והתחילו במסע האזרחי שלכם.